De Mono

Założony w 1984 roku przez gitarzystę Marka Kościkiewicza, basistę Piotra Kubiaczyka i perkusistę Dariusza Krupicza pod nazwą Mono.

Po trzech latach do zespołu dołączają gitarzysta Jacek Perkowski, saksofonista Robert Chojnacki i wokalista Andrzej Krzywy.
Marek Kościkiewicz modyfikuje nazwę grupy i tak powstaje De Mono. Marek jest nie tylko jego liderem ale też autorem większości muzyki i wszystkich tekstów.

Pierwszy koncert zespół daje w Warszawie w 1987 roku. W 1989 roku ukazuje się debiutancki album „Kochać inaczej”.
Płyta odnosi ogromny sukces, zdobywa wiele tytułów i wyróżnień. Tytułowa piosenka jest obecna przez ponad rok na Liście Przebojów Programu Trzeciego Polskiego Radia. De Mono zostaje w tym czasie zespołem roku, piosenka „Kochać inaczej” przebojem roku.
Kolejny album „Oh Yeah!” przynosi nowe hity: „Moje miasto nocą” i „Zostańmy sami”. Zespół zaczyna koncertować na największych festiwalach w Polsce, m.in w Opolu i Sopocie i zagranicą, m.in. w Stanach Zjednoczonych.

Ostatnią premierową płytą zespołu, nagraną w oryginalnym składzie był wydany w 2001 roku album “De Luxe”.
Podobnie, jak w wypadku poprzedniego albumu, zostaje wyprodukowany przez Marka Kościkiewicza i Wojtka Wójcickiego.
To z niego pochądzą utwory “Tamtego lata”, “Żyj tylko chwilą” i temat z programu Big Brother.

Po nagraniu w 2003 roku płyty z nowymi wersjami największych przebojów zespół De Mono dzieli się i do dzisiaj gra w dwóch składach.
Pierwszy to: Marek Kościkiewicz, Robert Chojnacki, Dariusz Krupicz, Jacek Perkowski, Lukasz Przesmycki,Wojtek Wójcicki i wokalista Michał Karpacki.
W drugim występują Andrzej Krzywy, Piotr Kubiaczyk i muzycy sesyjni.