Ira

IRA to polski zespół rockowy, pochodzący z Radomia. Powstał w 1987 roku, a zadebiutował w roku 1988, na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu.

Pierwsza płyta zespołu – „IRA” – ukazała się w 1989 roku. Wydana w roku 1991 płyta „Mój dom”, a następnie „1993” i koncertowa „Live” odniosły niebywały sukces, zapewniając grupie awans do grona czołówki polskich zespołów rockowych. Pochodzące z tych albumów przeboje, takie jak: „Nadzieja”, „Mój dom”, „Bierz mnie”, „Wiara”, czy „California” do dziś rozgrzewają publiczność podczas koncertów zespołu.

1 września 1996 roku zespół opuścił założyciel Kuba Płucisz, a parę miesięcy później grupa zawiesiła działalność.

Zespół powrócił na polską scenę muzyczną po siedmiu latach, pod koniec 2001 roku. Od momentu powrotu na scenę zespół nagrał cztery albumy studyjne oraz jeden koncertowy, będący zapisem jubileuszowego koncertu z okazji 15-lecia istnienia zespołu, który odbył się w 2003 roku w amfiteatrze w Radomiu. Nowe utwory ponownie były notowane na krajowych listach przebojów. W 2002 roku zespół został nominowany do nagrody Fryderyki za album Tu i teraz, a dwa lata później za album Ogień.

Obecny skład zespołu:

  • Artur Gadowski – śpiew
  • Piotr Sujka – gitara basowa
  • Wojciech Owczarek – perkusja
  • Sebastian Piekarek – gitara elektryczna
  • Piotr Konca – gitara elektryczna