Lady Pank

Zespół Lady Pank to jeden z najpopularniejszych i najbardziej legendarnych polskich zespołów rockowych. Powstał we Wrocławiu, we wrześniu 1981 roku, z inicjatywy gitarzysty i kompozytora, Jana Borysewicza związanego wcześniej z grupą Budka Suflera. Drugim z założycieli Lady Pank był Andrzej Mogielnicki – główny autor tekstów piosenek zespołu. Wokalistą Lady Pank jest Janusz Panasewicz.

Pierwszym utworem zarejestrowanym (również wokalnie) przez Jana Borysewicza była „Mała Lady Punk”, której tytuł stał się inspiracją dla nazwy zespołu.

Pierwszy długogrający album pt. „Lady Pank” (1983), który rozszedł się w ponad milionowym nakładzie do dziś jest jedną z najważniejszych płyt w historii polskiej muzyki rozrywkowej. Kolejny album, „Ohyda” (1984), potwierdził klasę zespołu i wybitny talent kompozytorski twórcy jego przebojów. Pochodzące z tamtego okresu piosenki „Mniej niż zero”, „Kryzysowa narzeczona”, „Zamki na piasku”, „Vademecum Skauta”, „Wciąż bardziej obcy”, „Fabryka małp”, „To jest tylko rock and roll” na stałe weszły do kanonu polskiej muzyki rozrywkowej i wychowały już dwa pokolenia słuchaczy. Każdy kolejny album Lady Pank spotykał się z ogromnym zainteresowaniem fanów zespołu i krytyków.